İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HES MÜCADELESİNDE ŞAVŞAT HALKININ ISRARLI VE KARARLI MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ

ŞAVŞAT HALKININ ISRARLI VE KARARLI MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ

10 yıl önce  Şavşat Federayon Başkanı Avukat Halis Yıldırım’ın Açtığı dava sonuç verdi.

Davayı Rize idare mahkemesi Davanın geç açılması nedeniyle süre aşımından reddetmişti. Danıştay idari dava daireler kurulu davayı köylüler lehine bozarak yeniden görülmesi yönünde karar verdi.

Rize idare Mahkemesi eski kararında direnince dava Danıştay idari dava genel kuruluna gitti. Yaklaşık bir yıl önce İdari dava daireler kurulu Rize idare mahkemesi kararını köylüler lehine bozdu. Son olarak davalıların karar tashihi ( düzeltmesi için ) Aynı daireye yaptıkları başvuru da şimdi reddolunarak dava Rize idare mahkemesinde

10 yıl sonra sil baştan yeniden görülme durumuna geldi. Dava sonuçlanmadı daha sürüyor, ama 2 M enerji HES’i yaparak Cittaslow Şavşat’ın Efkar tepesinin dibinden suları toplayarak Şavşat Deresini kuruttu.

Davanın Avukatı Halis Yıldırım Açıklamasında “ Bu dava Şavşat’ta açmış olduğumuz ilk davalardan birisidir. 10 yıldır hukuki mücadeleyi sürdürüyoruz. Hukuki süreç bitmeden 2 M şirketi HES’ i yaparak üretime geçti. Geç gelen ve uzun süren adalet süreçleri doğanın talan edilmesini engellemiyor.

Biz her koşulda hukuki mücadelemizi sürdürerek Şavşat çayının yatağında akması için uğraşacağız.” Dedi. Şavşat Dernekleri Federasyonu da Açıklamasında “ Danıştay idari dava dairesinin kararına sevindiklerini. Davanın takipçisi olacaklarını bundan sonrada Cittaslow Şavşatta’ki doğa talanlarına karşı Şavşat halkının mücadelesinin yanında olacaklarını “ belirttiler.

Mission News Theme by Compete Themes.