İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KAMUOYU ve ALEVİ TOPLUMUMUZA… (HOLLANDA HAK-DER İNANÇ-YOL ERKAN ve BELÇİKA YOL ERKAN KURULLARI tarafından)

KAMUOYU ve
ALEVİ TOPLUMUMUZA…

 

CORONA (COVİD19) SALGINI SÜRECİNDE HAKK’A YÜRÜME (SIRLAMA) ERKAN-I KONUSUNDA BİLGİLENDİRME.

Hemen hemen bütün Dünyamızı
Yaşadığımız ülkelerimizi,
şehirlerimizi, yerleşim yerlerimizi ve hatta hanelerimizi etkisi altına alan KORONA (COVİD19) VİRÜSÜ SALGINI nedeniyle tüm dünya halklarıyla beraber biz Alevi toplumu olarak ta olağanüstü çok zor bir süreçten geçiyoruz.

Yaşanılan bu süreçte, tüm insanlığa ve cümle canlara Hakk direnç ve sağlık, hastalarımıza tez şifa ve Hakk’a yürüyen canlarımızın ailelerine, sevdiklerine ve toplumumuza derin sabırlar versin.

Hakk’a göç eden canlarımızın devri daim, yüreklerde uyandırdıkları ışık sonsuz, menzilleri Zöhre (yıldızı) olsun.

Sevgili Canlar içinde bulunduğumuz bu zor süreçte hepimizin özellikle; her bir canın kendi canını, cananı, ailesini koruması ve dayanışmayla, insanlığa ,toplumumuza ve doğaya verdiğimiz değerlerden ötürü, birlikte bu olağan üstü süreci en az kayıpla aşmak için bireysel tüm tedbirleri alıp, yetkililerin, “Sağlık Bakanlıklarının” ya da diğer “Resmî Bakanlıkların” aldıkları kararlara ve kurallara uyum sağlayalım.

Ülke resmî kurumlarınca belirlenen bu kurallar ve tavsiyeler “Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’muz” ve Konfederasyon bünyesindeki bütün ülke Federasyonlarımız, İnanç Yol-Erkan, Kadın ve Gençlik örgütlerimiz, Cem-evlerimiz, kültür merkezlerimiz, Yol Tv’mizle beraber bütün bileşenlerimiz, bu zorlu süreçte cümle canlar için “acil yardım-destek-yönlendirme” konusunda 24 saat ulaşabileceğimiz bir koordinasyon merkeziyle hizmet vermektedir (direk telefon-Facebook-tv üzerinden iletişim ve bilgilendirmeler yayımlanmıştır).

Bizler, HOLLANDA HAK-DER İNANÇ-YOL ERKAN ve BELÇİKA YOL ERKAN KURULLARI” olarak bir olduğumuz tüm Avrupa’da yaşayan canlarımızı bilgilendirerek bu süreçte Hakk’a yürüyen canlarımızı, yaşadığımız bu olağanüstü zaman zarfında HAKK’A UĞURLAMA (SIRLAMA) ERKANLARIMIZI bünyemizde hizmet veren Analarımız/Dedelerimiz/Pirlerimiz ve Ehli Can’larımızla beraber elimizde olmayan nedenlerden dolayı, GEÇİCİ olarak belirlenmiş kural ve koşullarda yapmak durumunda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bu bilgilendirme amaçlı paylaşımımız ve niyetimiz yaşadığımız olağan dışı süreçte mecburi ve uymamız gereken kuralların belirlenmiş olmasındandır.
*(Kurallar her ülkeye göre değişkenlik gösterdiği takdirde veya alınan kararların değişmesi durumunda belirlenen ülke kural ve kararlarına uygulanacaktır.)

1. Hakk’a yürüyen canlarımızın sadece (bulunduğu ülkenin resmi olarak belirlenmiş kuralları baz alınarak en fazla 20-30 kişiyi geçmeyen) birinci derece akraba fertleri ve musahipleri Hakk’a Uğurlama (sırlama) Erkanına katılabilecektir.
Erkan’da bulunan canların, erkanı yürüten ana, dede, pir ve ehli canımızda dahil olmak üzere herkesin belirlenmiş mesafe aralıklarına kesinlikle riayet etmesi gerekmektedir.

2. Salgın hastalık nedeniyle kesinlikle koruyucu kıyafet, eldiven, maske ve virüs önleyici maksimum tedbirlerin alınmış olmasına özen göstermek mecburiyetindedir.

3. Cenazelerin Ana yurdumuza nakli noktasında Cenaze Vakıfları-Fonları aracılığıyla ya da Federasyon’larımızın belirlediği görevli kurum temsilcilerinden detaylı bilgi alınabilir.
* (Nakiller konusunda Bilgi ve kurallar ülkelere göre sürekli değişkenlik göstermektedir).

Hakk’a Uğurlama (Sırlama) Erkanı’nın
mevcut olumsuz şartlar nedeniyle sadece;
SIRLAMA yapılacak alanda toplanılıp,
Erkan sırasıyla
RIZALIK BÖLÜMÜ,
TOPRAĞA SIRLAMA,
SIRLAMA GÜLBANGI
nefesinden ibaret olacaktır.

Erkan sonrası Hakk’a yürüyen canımızın ailesi sağlık hassasiyetlerine uyarak
Erkan’a katılan canlarla helalleşip-vedalaşmalıdır.

Kainatımızda bulunan tüm varlıklar yüce değerlerdir. Hakk’a yürüyen hiç bir canımız Erkanında onu uğurlayan bir başka canın hastalanmasını, zorda kalmasını, sıkıntıya girmesini istemeyeceği gibi, Yol Öğretimizde, değerlerimiz de buna müsade etmez.
Hakk’a yürüyen canımıza verilen değer ölçüsünde bu titizlikte olunması, Hakk’a verilen değerdir.

Hakk’a uğurlanan canımızın ailesinin isteği doğrultusunda, Hakk lokması olarak vermek istedikleri lokmalarını ihtiyaç sahiplerine veya öğrencilere verilmesi paylaşımın artması gereken bu dönemde önem arz etmekte olduğu aşikardır.

Alevi Yol öğretisinin gereği toplumumuzun bütünlüğünü tamamlayan, hepimizin gönül gözümüzden akan sorumluluğumuz, acı ve ağıtta bir olmak, acıyı paylaşarak azaltmak destur olsa da bir an önce geçmesini beklediğimiz zorlu süreçte varlık olarak acılarımızı yan yana ve acımızı gönlümüzde yaşayıp atlatmak zorundayız.

Bu zor ve karanlık günleri birlikte aşabilmek umuduyla Hakk cümlemizin eksiğini-noksanını tamama yazsın Xızır cümle canın kılavuzu, saklayanı, kollayanı, zor anında yanındaki el tutanı olsun.
Aşk ile…

Bismişah… Ya Hakk.

Korkumuzu Kerbela’da bıraktık, dik durarak direnmeyi öğrendik, nice Kerbelâlar yaşadık, zalime boyun eğmedik.

Niyetler hayrola, hayırlar fethola, on dört masumu pak, on iki kadimi nur Rehberimiz ola.

Aklımızda delilin aydınlığı, yüreğimizde sevginin çerağı uyanmış ola.
Dinimiz sevgi, kâbemiz kâmil insan ola.

Masumlar ve mazlumlar abad ola, zalimler ve “zihni yezid” olanlar berbad ola.
Gerçek erenler, âşıklar, sadıklar, yol sahipleri, insan-ı kâmiller, arifler, hikmet erleri Bizleri Hak ve Hakikat Yol’undan ayırmaya.

Boz atlı Xızır; Yol’umuzu yolsuza, arsıza, hırsıza, namussuza, nursuza ve pirsize düşürmeye.

Lokmamız, nefsimize sahip, kinden, kibirden, fesattan beri olmaya, delil ola.

Bir olmamıza, iri olmamıza, diri olmamıza, her devirde zalime biat etmeden dik ve onurlu durmamıza vesile ola!

İnsan-ı Kâmil yolundan, Hakk erenlerin izinden, gerçeklerin katarından, didarından ayırmaya, bizlere kuvvet, kudret ve sabır vere.

Kainatta cümle cana aynı nazardan bakanlardan 73 e varanlardan eyleye,
dil, din, ırk, kök, soy, kadın-erkek ayırımı yapanların şerrinden koruya, sevgiyi din ikrari iman edinenlerden, “iyilerden” eyleye.

İnsanı, doğayı, can taşıyan her şeyi kutsal gören, kurdun kuşun ve tüm canların haklarını gözetenlerden eyleye.

Kamil insanı Hakk ve Hakikat yolundan, ayırmaya.
Adaleti, eşitliği ve özgürlüğü yüreğine alan ve kul hakkı, insan hakkı ve yetim hakkı yemeyenlerden eyleye.

Eline-diline-beline, aşına-işine-eşine,
gözüne-sözüne-özüne sahip olanlardan eyleye.

Korktuğumuzdan emin, umduğumuza nail, özümüzü, yüzümüzü ak, ve başımızı dik eyleye.

Üçler, beşler, yediler ile saf tutan pirler aşkına, on dört masum-u paklar, ve kırkların irfanından, erenlerin katarından ayırmaya.

Bildiğimize mürşid, bilmediğimize talip, dosta ve Yol’a turap eyleye.

Boz atlı Xızır her daim darda kalanın, zorda kalanın yoldaşı ola. Çocuklarımızı zalimin zulmünden, cahilin ve yobazın şerrinden koruya.

Dil bizden, nefes, Hallac-ı Mansur’dan, Seyyid Nesimi’den, Serçeşmemiz- Pirimiz- Üstadımız Hünkar Hace Bektaş Veli’den, Piri Sani Abdal Musa’dan ve gerçek erenlerden.
Ketem sahi merdan sırrı yezdan Nuru Hüda Ali den, Boz Atlı Xızırdan ola.
Gerçeksin ya Xızır
Gerçeğe Hü…

NL-BE YOL ERKAN
(HAKDER- İnanç-Yol Erkan Kurulu,
BABF Yol Erkan Kurulu)

Mission News Theme by Compete Themes.