İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kenanoğlu, Marketlerdeki Ürünlerin Son Kullanma Tarihi Geçmeden İhtiyaç Sahiplerine Dağıtılması İçin İki Bakanlığı Göreve Çağırdı

Kenanoğlu, Marketlerdeki Ürünlerin Son Kullanma Tarihi Geçmeden İhtiyaç Sahiplerine Dağıtılması İçin İki Bakanlığı Göreve Çağırdı  

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Covid-19 salgını nedeniyle marketlerde acil ihtiyaç malzemesi olarak görülmediği için raflarda bekleyen ürünlerin, son kullanma tarihi geçmeden kamu otoritesi tarafından satın alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için iki bakanlığı göreve çağırdı.


Sayın Bakan,

Türkiye’de Covid-19 vakasının açıklanması ile birlikte ilk olarak Marketlerde Genel Gıda kategorisinde satışların hızlı bir yükselişe geçtiği gözlemlenmiştir. Genel gıda kategorisi içerisinde pirinç, bulgur ve makarna gibi önemli bakliyat ürünlerinin bulunduğu bilinmektedir.

Ancak, genel gıda ürünleri dışında bulunan yüzlerce ürün, bu salgın günlerinde acil ihtiyaç malzemesi olarak görülmediğinden market raflarında beklemektedir.

Market raflarında bekleyen ve satışı düşük olan bu acil ihtiyaç dışı ürünlerin son kullanma tarihlerinin yaklaşması, bir önlem alınmaması halinde hem tekrar tüketime sunulması ihtimali nedeniyle riskli hem de bir servet kaybı anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla, acil ihtiyaç dışı ürünlerin son kullanma tarihleri yaklaşmadan kamu otoritelerince satın alınıp vatandaşa ulaştırılması büyük önem taşımaktadır.

Böylelikle,

Birincisi, bu ürünlerin ellerinde kalması halinde zarara uğrayacak esnafa destek sağlanmış olacaktır.

İkincisi, bu zor süreçte evde kalan vatandaşların kısmi de olsa bazı ihtiyaçları kamu tarafından karşılanmış olacaktır.

Ayrıca, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin tüketilmesine yönelik böyle bir önlem alınmaz ve bu ürünler raflarda kalmaya devam ederse, ileriki günlerde çeşitli hilelerle tekrar piyasaya sunulmaya çalışılabilir ve kullanılması halinde çok sıkıntılı durumların yaşanmasına sebep oluşturabilecektir.

Yukarıdaki önlemlerin alınması ve tarafımıza cevap verilmesi hususunu bilgilerinize sunarım. 31/03/2020

Ali KENANOĞLU   İstanbul Milletvekili   

Dağıtım

Ticaret Bakanlığı   Tarım ve Orman Bakanlığı

Mission News Theme by Compete Themes.