İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mahkemeden Cemevleriyle Ilgili Emsal Karar Çıktı

Mahkemeden Cemevleriyle Ilgili Emsal Karar Çıktı

Faturaları ödemedikleri için mahkemelik olan PSAKD Kadıköy Şubesi İçerenköy Cemevi, mahkemeyi kazandı.

Cemevlerine gelen yüksek elektrik faturalarına karşı Alevi kurumları ‘elektrik faturalarını ödemeyeceğiz’ şeklinde açıklama yapmıştı.

2014 yılından itibaren faturaları ödemeyen ve bu konuda mahkemelik olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadıköy Şubesi İçerenköy Cemevi ile ilgili, elektrik şirketi tarafından o dönem icra işlemi başlatıldı. Cemevi de buna karşı dava açtı.

İstanbul Anadolu 7. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 02.02.2021 tarihinde görülen celsede bilirkişiden ek rapor alınmasına hükmetti. Elektrik mühendisi tarafından mahkemeye sunulmak üzere hazırlanan bilirkişi raporunda, “15.11.2017 tarihli bilirkişi raporunda da belirtildiği gibi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Cemevi’nin, bütün hizmet birimleri ile birlikte, ücretsiz olarak Alevi inancına hizmet eden, entegre bir kompleks olduğu, bünyesinde hiçbir şekilde ve hiçbir saha da ticari bir faaliyet yürütülmediği, cemevi kompleksinin bütünü ile halkın ücretsiz olarak faydalandığı bir inanç ve kültür merkezi olduğu” bildirildi.

Bugün görülen duruşmada PSAKD Kadıköy Şubesi İçerenköy Cemevi lehine karar çıktı. Mahkeme heyeti, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi’ne ait hizmet birimlerinin enerji giderlerinin ilgili mevzuata göre, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanan bu tarife grubunun kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Haber (PİRHA)

Mission News Theme by Compete Themes.