İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BALIKESİRDE TAHTACI KÖYÜ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

TAHTACI KÖYÜ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI
BALIKESİR/Burhaniye ilçesinde yapılması planlanan Reşitköy sulama barajı ilçenin tek Alevi köyü olan Tahtacı Köyünü sular altında bırakacak.

Köylüler bu karara direnirken çeşitli sivil toplum kuruluşları ve çevre dernekleri, aktivistleri köylülere destek oldular.
26.11.2021 Cuma günü Burhaniye İlçesi Tahtacı Mahallesi’nde Reşitköy Göleti ve Bahadınlı Regülatörü Sulama Yıkama-Eleme Tesisi projesi hakkında halkın katılımı ile bir toplantı yapılması planlandı.

Toplantıya konu proje, halen Danıştay 6. Dairesi 2019/19762 E. Sayılı dosyası ile temyiz incelemesi devam eden REŞİTKÖY GÖLETİ ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararının iptali istemli dava ile yakından bağlantılı olduğunu düşünen Tahtacı köyü sakinleri ve Çevreci aktivistler ile Körfezde bulunan duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları Balıkesir 1. İdare Mahkemesi 2018/1536 E., 2018/1732 K. Sayılı dosya ile iptaline karar verilen ÇED GEREKLİ DEĞİLDR KARARına konu dosya Danıştayca karara bağlanıp kesinleşmeden Reşitköy Göleti ve Bahadınlı Regülatörü Sulama Yıkama-Eleme Tesisi projesi hakkında sürecin işletilmesi yasaya aykırı olduğu gibi, konunun neden bu kadar aceleye getirildiği sorusuna cevap arıyorlar.

Doganın bu şekilde talan edildiğine vurgu yaparak ÇED toplantısının yapılmasına engel oldular. Karar kesinleşemeden yapılan ÇED toplantılarının hukuksuz olduğunu söyleyerek olaysız bir şekilde dağıldılar.

HABER ALİ ŞENER

Mission News Theme by Compete Themes.