İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşamın yeniden inşası için köyüne ağaç dikiyor-VİDEO

Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Axdil Köyü Kocapınar Mezrasında yeniden yaşamı canlandırmak için badem ağacı diken Ahmet Güden, burada ekolojik ir yaşam inşa etmek istediklerini söyledi.

Haberin Videosu

https://youtu.be/EUB2cAB5MTM

Maraş Katliamı, Maraş’ın sosyolojik büyük bir değişikliğe yol açmış orada yaşayan çok sayıda yurttaş gerek metropol şehirlere gerekse siyasi baskılardan dolayı Avrupa’ya göç etmek zorunda kalmıştı. Katliam sonrası demografik yapısı değişen coğrafya insansızlaştırıldı.

BİR KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ

Bunlardan biri olan İstanbul’da yaşayan Maraş Elbistan’lı olan Ahmet Güden, yeni bir yaşamın inşası için köyüne 5-6 bin badem ağacı dikiyor. Bunun aslında köye dönüş projesi olduğunu ifade eden Güden, 5 yıl önce bu projeyi başlatma kararı aldıklarını ve hayatlarını kaybeden ağabeyleri Ali Güden ve Bayram Güden adına bu projeye başladıklarını söyledi.

“MEZARLIĞA DEĞİL YAŞAM ALANINA ÇEVİRELİM”

Köyden Avrupa’ya göç edenlerin cenazelerinin tekrar köye getirildiğine değinen Güden, Avrupa’daki hemşehrilerine “Köyümüzü mezarlığa değil yaşam alanımıza çevirelim” diye seslendi.

Sadece badem ağacı projesi değil bunun yanında köyde hayvancılığı da tekrar başlattıklarını belirten Güden, aynı zamanda arıcılığın da bu proje içinde yer aldığını ekledi. Elbistan bölgesinin termik santrallerin kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Güden, sistemin kirletmiş olduğu coğrafyalarını yeşillendirerek ekolojik bir yaşamı da inşa etmek istediklerini kaydetti.

HABER MERKEZİ

Mission News Theme by Compete Themes.