İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

(ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat : “Bir Alevi cumhurbaşkanı olamaz” diyorlar. Biz diyoruz ki “Bal gibi olur.”

“Bir Alevi cumhurbaşkanı olamaz” diyorlar. Biz diyoruz ki “Bal gibi olur.”

“HİÇBİR ALEVİNİN SÜNNİ GİBİ YAŞAMA ARZUSU YOKTUR”

https://youtu.be/TEXaSKHBzmE

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ise Cumhuriyet’in birinci yüzyılında yaşanan acılar ile yüzleşilme çağrısında bulunarak, şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız birinci yüzyılı yüzleşerek geçirelim.

Acılarımızı nasıl unutabiliriz? Hakarete uğrayan pirlerimizi, basılan cemlerimizi, kırılan sazlarımızı nasıl unutabiliriz? Unutmak kendi yoluna ihanet etmektir. Hesaplaşmamız, yüzleşmemiz lazım. Biz dünyanın dört bir yanına sürgün edilen bir toplumuz. Biz varız, buradayız. Asimile etmeye çalışanlar bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Biz bu oyuna gelmeyiz. Aleviliğin kendine has inanç yapısını tanımlama hakkını siz kimden, nereden alıyorsunuz?

Zorunlu din dersleri ile Sünni/Vahhabi inancı çocuklarımıza dayatıyorlar. Diyaneti tek karar merci olarak ortaya koyuyorlar. Yargı kararları yok sayılıyor. Kamusal alanda Alevilerin varlığını reddediyorlar. Liyakat hiçbir yerde esas alınmıyor. Meydanlarda ana muhalefet liderini, inancından dolayı yuhalatıyor. “Bir Alevi cumhurbaşkanı olamaz” diyorlar. Biz diyoruz ki “Bal gibi olur.” Alevilerin talepleri karşılık bulsun diye buradayız. Zorbalığa, zulme karşı hak ve hakikat yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Hiçbir Alevinin Sünni gibi yaşama arzusu yoktur.”

Mission News Theme by Compete Themes.