İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milletvekili Fırat, Hacı Bektaş Veli’nin portresinin değiştirilmesini Meclis’e taşıdı

 

Milletvekili Fırat, Hacı Bektaş Veli’nin portresinin değiştirilmesini Meclis’e taşıdı

“AMACINIZ TAM OLARAK NEDİR?”

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

1- Bakanlığınıza bağlı Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı bugüne kadar ne tür çalışmalar yapmıştır ve ne hedeflemektedir? Net olarak Alevi toplumuna bir açıklama yapılacak mıdır?

2- Bakanlığınıza bağlı Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı neden Hacı Bektaş etkinliklerinde yerelde ki kurumlara alternatif etkinlik düzenlemektedir? Amacınız tam olarak nedir?

3- Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen etkinlikte Hacıbektaş Veli’nin elinde Aslan ve Ceylan tuttuğu resmin deforme edilerek bu semboller neden çıkartılmıştır ve bununla ne hedeflenmektedir?

4- Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti Alevileri ve Alevi inancını tanımıyorken, başkanlığınızın Aleviler adına yaptığı inançsal çalışmaların ve etkinliklerin amacı nedir?

5- Hacı Bektaş Veli Dergâhı Alevilere teslim edilmesi gerekiyorken neden Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir müze statüsü verilmiştir? Bakanlığınızın Hacı Bektaş Veli dergâhının Alevilere geri verilmesi adına bir çalışması var mıdır?

Mission News Theme by Compete Themes.