İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dernek Ve Federasyonlarda Yeni Heyecan Havası.

Değerli dostlar öncelikle hepimizin kurban bayramı kutlu olsun. Bu gün Anadolu’nun Sesi Tokat Gazetesinde ilk yazım yayımlanacak umuyorum ki faydalı paylaşımlarım la sizlerle buluşmaya devam ederiz.

Yazılarımda yerel ve genel siyasetin yanı sıra lokal siyaset olarak adlandırdığım ve değerli olduğuna inandığım dernek vakıf ve federasyonlarla ilgilide paylaşımlarda bulunmaktan zevk alacağım.
Türkiye’nin gündemi son günlerde yerel siyasetle yoğun tempolu geçti ama bitti. Şimdi lokal siyaset dediğim başta dernekler ve vakıflar sonrada federasyonlar hararetli bir sürece girmeye hazırlanıyor. Bölgemiz olan Tokat ilimiz içinde hummalı bir çalışma söz konusu.
Doğduğumuz yer olan Tokat’ımızı Doyduğumuz yer olan büyük şehirlerde helede İstanbul’da temsil eden hemşehri derneklerimiz yeni seçim dönemlerine giriyor birçok derneğimiz yeniden yapılanmaya, yapılanma sürecini geçiren derneklerimizde köylüleri için yoğun bir çalışma sürecine girecek.
Yöre derneklerimiz iç seçimlerini bu dönemde yeniden yapacak, yeni adaylar çıkacaktır. Başarılı olmasına rağmen, görevini devretmek isteyenler, göreve devam etmek isteyenler ve yeni adaylar yavaş yavaş köylerinde boy göstermeye başladılar bile.
Derneklerin bağlı oldukları federasyonlarda hareketli günlere gebe. Yerel seçimlerde Tokatlı hemşehrilerinin ön plana çıkması ve bu mücadeleye omuz vermesi için uğraşan STK’ların öncüsü federasyonlar bu dönemde önemli bir sınav verdiler. Katkıları ne denli olmuştur bilemem ama sayıları çok olmamakla birlikte yinede yerel siyasette Tokat’lı temsiliyetini alan hemşerilerimiz oldu. Avcılarda Turan HANÇERLİ’nin Belediye başkanı seçilmesi birçok ilçede belediye meclis üyeliği listelerine girilmesi güzel örnekler. Şimdi bu sınavı doğru verip verilmediğinin karşılığını Federasyonun yeni seçimlerinde görme zamanı.
Yakından takip ettiğim TOKDEF (Tokat İli Dernekler Federasyonu) Önümüzdeki yılın ilk aylarında yeniden kongreye hazırlanıyor Hali hazırda başkanlığını yürüten Halil BAKAN göreve geldiği günden beri üzerine düşen sorumluluk çerçevesinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Tekrar aday olurmu bilinmez ama şimdilik mevcut başkan olması hasebiyle potansiyel aday olarak görülüyor.
Geçen seçimi 144-156 oy sonucu ve 12 oy farkıyla görevi BAKAN’a devreden eski başkan Murat İLTER’e birçok dernekten tekrar aday olması noktasında baskıların olduğunu biliyorum. Geçmiş seçimde salon dada bulunanlardan biri olduğumdan kritik hatalarla seçimi kaybettiğini düşünenlerden biride benim.

İLTER tekrar adaylığı düşünürmü? Halkın ve derneklerin baskısı olduğunu biliyorum, fakat yoğun olurmu yoksa sadece ekipçilik mantığıyla bir hareketlilikmi var bunuda önümüzdeki aylarda daha çok hissedicez gibi görünüyor.
Sürpriz Adaylara Hazırlıklı Olmak Lazım. Nabız yoklayan özellikle derneklerinde başarı çizgisini doğru dengeler üzerine kurmuş bazı isimlerinde adaylığa hazırlandığını biliyorum. Ama şimdilik isim vermek bize düşmez.
Kadın Aday Neden Olmasın diyen bir yapınında sersenişi olduğunu biliyorum. TOKDEF gibi geniş bir dernek birleşeni olan gücün kadın eli değmesi gerektiğini düşünenlerlede görüşme şansım oldu. Böyle bir birleşimde güçlü bir kadın toparlayıcı bir yapıyla çıkarsa şaşırmam. Neticede her alanda olan gençler ve kadınların yönetimlerde söz sahibi olması gerektiği kanısını taşıyanlardanım. Olmadı en iyi şekilde yönetimlerde temsiliyet almaları kaçınılmaz gibi görünüyor.
Bu yazımda yalnızca şahsi bilgi ve tahminlerim üzerinden konudan bahsettim o yüzden emin olduklarım hakkında dahi net bir şey söylemek istemiyorum. Bundan sonra Bu konuda zaman zaman yazmaya güncel bilgileri mümkün olduğunca potansiyel adaylarla görüşerek, fikirlerini alarak sizlerle paylaşmaya devem edeceğim.
Kendinize Eyce Bakın.

Ali Abbas COŞKUN.

A.A.C.

 

Mission News Theme by Compete Themes.