İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DAYANIŞMANIN SİMGESİDİR KIZILDERE…

DAYANIŞMANIN SİMGESİDİR KIZILDERE 

Teslim Töre Adana’ya geldiğinde onunla muhabbet etmiştik.

Söz nasıl oldu da Kızıldere’ye geldi bilmiyorum ama söz Kızıldere’ye gelince, Teslim abi dedi ki: Mahir Çayan solda güç birliğinin, arkadaşları için kendi kendini feda etmeyi göze almanın simgesidir.

Kızıldere de Mahir Çayan, kendi siyasi hareketinden olmadığı halde, devrimci arkadaşlarını kurtarma umuduyla kendi kendini, hatta kendi örgütünü feda etmeyi bile göze almanın örnek bir simgesidir. Kızıldere’nin alınması gereken en temel dersi budur demişti.

Bence de 68 devrimci gençliği ile 78’de ki devrimci genlik hareketinin temel farkı buradaydı.

68’in devrimci gençlik önderleri KIZILDERE gibi bir dayanışma örneği sergilemişlerdi ama biz 78 devrimci gençliği bunu örnek alıp yaşatamadık. Bana göre 68 devrimci kuşağından sonra gelen devrimciler 68 gençlik önderlerin dayanışmacı ruhunu yaşatamadılar. 12 Eylül öncesindeki devrimci gençlik hareketinde içimi yakan en büyük şey, sol içi çatışmalar yani devrimcilerin birbirlerini öldürmeleridir. Kızıldere’nin devrimci mesajını iyi anlayabilseydik belki de bu hatalara düşmezdik.

Bence Deniz Gezmiş gilin idam sehpasına çıkarken gösterdikleri o güçlü, o onurlu tavrın altında, kendilerini kurtarmak için canını veren Mahir’lerin ağırlığı da vardır. Bu onur, bu güç, devrimci dayanışmanın bir nişanesidir.

30 Mart da Kızıldere’nin yıl dönümünde bunları düşündüm, bunların düşünülmesini isterim.

Aşk ile

Rıza Aydın. 30 Mart 2023

Mission News Theme by Compete Themes.