İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKARÇAY’A HALK KÜTÜPHANESİ AÇILDI.

Akarçay’a halk kütüphanesi açıldı

 

Tokat’ın Almus ilçesinde bulunan Akarçay Kasabası’na halk kütüphanesi açıldı. Kütüphaneyi kuran isimlerden olan İstanbul’da yaşayan emekli öğretmen Cemal Çoban kütüphanenin açılış sürecini anlattı:

“Güneş’ten Işık Yontanlar” Akarçay’ın sorunlarını konuşuyor, çözüm buluyor

“Akarçay doğup büyüdüğümüz yer ancak son 2-3 yıldır çok bir ilişkim olmamıştı. Ama İstanbul’da Akarçay’ın derneği üzerinden ilgiliydim hep. Yani Akarçay’dan çok kopuk değilim. Buraya da baba yadigarı bir evi restore edip yazları buraya taşınınca Akarçay’da iyi bir gözlem yapmaya çalıştım. Neyi eksik, ne yapabiliriz diye düşündüm. Hasbel kader toplumun aydın kesiminden sayılırız ama şimdi aydınlatma görevi de çok ciddi bir görev. Kütüphane fikri Halil Karacan başkanlığında daha önce gündeme getirilmiş, hatta kurulmuş ancak işletme yönünde yetersiz kalınmış ve işletilememiş.”

“Biz bu yıl bir Whatsapp grubu kurduk, ‘Güneşten Işık Yontanlar’ ismiyle.

Bu grup Akarçay’da az çok eğitimli, toplumsal duyarlılığı olan, yazar-çizer olan ya da başka mesleki formasyonlara sahip kişileri bir araya getirmeyi sağlamak amacıyla kuruldu. Bu grup üzerinden yaptığımız bir tartışmada bir kütüphane fikri olgunlaştı. Akarçay Belediye Başkanı Ali Cezmi’nin de katkısıyşa şu an burayı kütüphane için tahsis etti. Daha sonra yeni belediye binası yapılınca orada Kültür Merkezi oalrak daha geniş bir yere kavuşacağız.”

“İstabul’dan ve buradan köylülerimiz kitap bağışı yaptılar. Kütüphane sadece kitap okunan bir yer değildir. Burayı halkla buluşulan, halkla sohbet edilen, halkın sorunlarının tartışıldığı bir mekan olarak yürütüyoruz. Halka kitap okumayı sevdirmemiz, çocuklara satranç oynamayı sevdirmemiz; gençlikle, Akarçay kadınlarıyla, aydınlarıyla buluşulacak, sohbet edilecek, Akarçay’ın sorunlarının burada tartışılacağı ancak asla bir kutuplaşmanın yaratılmayacağı bir merkez haline getirmek istiyoruz.”

“Buradan aldığım miras üniversite tercihlerimi etkiledi”

Çoban’ın ardından sözü alan tarihçi Özcan Salman da “Küçüklüğüm burada geçti. Buradan aldığım miras üniversite tercihlerimi de etkiledi. 24 tercihimin hepsi de tarih oldu. Alevi tarihini araştırmak, kökenlerini araştırmak benim hayalimdi. Öyle de yaptım. Bitirme tezim de Alevilik üzerineydi, ‘Selçuklu Zamanında Aleviliğin Altyapısını Hazırlayan Etkenler’ adlı. Daha sonra hocalarım beni yüksek lisansa çağırdı. Ardından Orta Çağ tarihi üzerinden Alevilik hakkında çalışmalarımı devam ettirdim. Yüksek lisans sonrası da yayınlarıma ve araştırmalarıma devam ettim” diyerek kendini tanıttı.

Akarçay kasabasından Ali Aslan da “Burada artık toplanacağız, ileride neler yapacağımıza dair burada konuşacağız. O yüzden burası çok iyi oldu bizim için” dedi.

https://youtu.be/z4iAXzMMlVM

Mission News Theme by Compete Themes.