İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farklı bakış açıları

Yeni talimat ‘başarılı olmasak da muhalefet sevinmesin en çok biz sevinelim’; Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kararı veto etti. Bunun nesi var derseniz kendi grubunun ve Cumhur İttifakında buluştuğu MHP’li vekillerin onayladığı bir kararı veto etti. Bunda da ne var diyebilirsiniz. Olay Cumhurbaşkanının neyi veto edip etmediğinde değil zaten. Konu muhalefetin reddine rağmen geçirmeye çalıştığı ve mecliste güle oynaya sevinerek geçirdikleri termik santral yasasıydı. Bu yasa termik santrallerin bacasına filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen düzenlemeydi. Meclise gelen kararı AKP ve MHP grupları oy çokluğuyla geçirdi. Bunu sanal sayfalarında gururla paylaştılar. Fakat konu gündemden düşmeyip halktan ciddi tepki alınca yine aynı gurupların genel başkanı ve Cumhurbaşkanı konuyu veto ederek geri yolladı. Kararın mecliste onaylanmasının dumanı üstündeyken, muhalefete gol attıklarını düşünüp yaptıkları paylaşımın tarihi yeniyken kendi kararlarının veto edilmesine sevinen yine AKP ve MHP grupları oldu. Bence iktidar ve iktidar ortağı vekiller liderlerinin termal otellerde verdiği ‘muhalefete göz açtırmayacağız’ talimatını çok yanlış anlamışlar. Önergeyi ver oy çokluğuyla kabul ettir, bu başarıya sevin, genel başkanın beğenmesin veto etsin. Ama bunu da yine başarı olarak kendinde gör ve kararının veto edilmesine de sevin…

Cumhuriyet Halk Partisi Kongreye gidiyor; İlçe kongreleri öncesi mahalle delegasyonunun parti içinde demokratik bir yarışla yapılmaya başlandığı şu günlerde hemen hemen ilçe başkanlarını belirleyecek mahalle delegasyonları belli oldu. Bu delegasyon önce ilçe başkanlarını, kadrosunu ve il başkanını belirleyecek il delegesini belirleyecek. Tabi neticede parti içi bir yarış, kimisine göre etik olmayan hareketler olduğunu düşünenler tarafından ufak tefek tartışmalarda aile içinde gerçekleşiyor ama neticede seçimsizlikten en kötü seçim daha iyidir.

39 ilçesi olan İstanbul’da çok sayıda aday adayı bulunuyor. Hepsi de daha yaşanılır bir ilçe ve elbette daha koordineli çalışılacak bir İstanbul hayaliyle yola çıktılar. Kimi zaman iç eleştirilere açık olsa da demokrasinin nadir işlendiği seçimlerini üye tabanından başlatarak yönetim tavanına kadar ulaştıran nadir partilerden birisi CHP. Bize de tüm adaylara başarılar dilemek düşüyor.

Ah siz kadınlar; Hep istiyorsunuz ki her yer de olasınız. Nedir bu sizin pervasız çıkışlarınız eşinize, oğlunuza, amcanıza, dayınıza hizmet etmenin dışında sizi daha ne mutlu edecek ki nedir bu haykırışınız. Ne olmuş yani evrenin en güzel çocuklarını doğurmak gibi üstün bir meziyetiniz varsa, ne olmuş yani hem çalışıp hem evi hem çocukları hem de ailenin geri kalan ferdini idare ve idame edebilme yeteneğiniz varsa, ne olmuş yani kendinizi aslında koruyabilecek öz iradeye sahipseniz, ne olmuş yani hakikaten zeki çevik ve duyarlıysanız, ne olmuş ev ekonomisini biz erkeklerden daha iyi yapabiliyorsanız….

Daha niceleridir Ne olmuş cümlemizin altında yatan… Onların güzellikleri, hoşgörüleri ve çıkarsız sahiplenmelerinin sebebi ve bedeli yoktur.

Ne olmuş değil iyiki olmuşsun…

        25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

-Artık…tarlada çalışan kadın bir günlüğüne dahi olsa çalışmasın….

-Artık…sinemaya gitti diye bir kadın kardeşi tarafından öldürülmesin…

-Artık….kocası ölünce sorgusuz sualsiz, kocasının kardeşiyle evlendirilmesin….

-Artık….kadın eski koca kurbanı olmasın….

-Artık….ensest kurbanı olmasın….

-Artık…..en yakınları tarafından eşya gibi pazarlanmasın…

-Artık….aile içi eğitime öncelikli kız çocuklarından başlansın….

-Artık….8 Mart çiçekleri.. sadece dr. kadın, mühendis kadın, öğretmen kadına gitmesin….

-Artık….. kadınlar şiddete uğradığında sessiz kalmasın…

-Artık….70 kiloluk kadın, 40 kiloluk çırpı kadar kocasından dayak yemeyi kendine hak görmesin….

-Artık….kendimiz çalıp, kendimiz söyleyip, kendimiz dinlemek zorunda kalmayalım. Kadına yönelik şiddete, baskıya, gericiliğe, cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye hep birlikte kaşı çıkalım.

Sen ki, saçından tırnağına kadar bir hürriyete bedel kadın………

Ali Abbas COŞKUN

Mission News Theme by Compete Themes.