İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HALK SAĞLIĞINA KISA BİR BAKIŞ İBRAHİM MAYDA YAZDI

HALK SAĞLIĞINA KISA BİR BAKIŞ
Uzunca bir dönem ülkemizde Hıfzı Sıhha enstitüleri vardı ve ülkemizin ihtiyacı olan aşıları kendi bilim insanlarımız üretirlerdi; kapatıldı, nedeni çok açık ülkem insanını emperyalistlere aşı konusunda bağımlı kılmak.
Veteriner hekimliğinin kullandığı aşılarım hala üretiliyor olması bir lütuf olarak bırakıldı.
Turgut Özal döneminde TKİ’nin restorasyonu pahalı görüldü, çünkü Özal’ın mantığıyla ihtiyacımız olan kömürü ithal etmek daha ucuza geliyordu.Peki ya madenlerde çoluk çocuğunun rıskını alın terleriyle yerin yüzlerce binlerce derinliklerinde kazanan emekçilerimizin durumu; yoksulluğa mahkum etmekti esas amaç. Üretici değil tüketici bir toplum yaratıp kendilerine bağımlı kılmaktı.
Pandemide ikinci dalga gelmeden bir ay her tarafın kapatılmasını halk sağlığı uzmanları başta olmak üzere ülkesini seven ve sahiplenen yurtsever bilim insanlarımız hep savundu ve halen de savunuyorlar.
TTB başta olmak üzere diğer meslek kuruluşları neredeyse her gün tam kapanma istediler; ancak bu talep de kabul görmedi. 
Bir kararla bazı meslek grupları hariç onyedi günlük tam kapanma kararı alındı; ancak bu insanlar bu onyedi günde  ne yeyip  içeceklerdi? Otogarlar, yollar tıklım tıklım bir vaziyette insanlar köylerinin yolunu tuttular; gittikleri yerlere virüsü de götürürler mi hiç sorulmadı ve düşünülmedi ya da bizler duymadık.
Çözümler üretilmesine rağmen haberimiz olmadıysa bu da bizim ayıbımız oldu.
Lebaleb kongreler yapıldı, cenazeler kaldırıldı.Hafta sonu serbestisi getirildi , resmi sonuç günde 350-400 insanın ölmesi peki ya gayri resmi sonuç 3500-4000 insanımızın hiç yere ölmesi oldu.
Halk sağlığı için temel amaç koruyucu sağlık olmalı, bunun için de bağışıklık sistemimizin güçlü tutulması gereklidir.
Yetkililerimizin Tek Tıp Tek Sağlık konusunda bir kere daha düşünmesi gerekmektedir.
Hepinizin 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, sağlıklı yarınlar diliyorum.
Dostlukla.
                              OSTEOPAT
      cPNİ. GAPS Dnş.Uzm. Fzt.İbrahim MAYDA
Mission News Theme by Compete Themes.