İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnsanoğlu ne ararsa kendinde aramalıdır

İnsanoğlu ne ararsa kendinde aramalıdır. Kendinde bulamadığını başkasında bulamaz.

İyi bir dinleyici olun, karşınızdakini sabırla dinleyerek anlamaya çalışın. Anlamak için dinleyin cevap vermek için dinlemeyin. Çağdaş insan kendisini eleştirmeyi bilmeli. İnsanın kendisi eleştirmeye eleştirilmeye açık olmalı. İyi ve kötü yanlarımızı görmeye çalışmalıyız. İyi yanlarımızı daha da geliştirirken, eksik ya da kötü yanlarımızı kabul etmeliyiz.

Kainatta her canlı yaşamalıdır. Biz de kainatın bir parçasıyız. İnsanlara, hayatakainata sevgiyle bakmalı. Herkesin ve her şeyin içindeki iyiliğe odaklanın, iyi kısmını mutlaka görmeye çalışmalıyız. Kötülüğü herkes görür.

En iyi davranış biçimi dürüstlüktür. Kendinize karşı dürüst olmanız, başkalarına karşı da dürüst olmanın temelidir. Kendinize layık görmediğinizi düşmanınız olsa dahi layık görmeyiniz.

Hatasız insan olmaz. İnsan yaşamındaki suçlayıcı düşünceleri affedici düşüncelerle değiştirmeli. Affetmeye hazır ve affedici olmalı. Kin tutan yönünüzü bırakıp, nefretten arının, sevgiyi kucaklayın, geçmişteki sorunları kapatın. Birilerini cezalandırma ihtiyacından kurtulun. Sevginin var olduğu yerde mutluluk doğar.

Gerçeklerden kaçmayın. Gerçeği görmezden gelmek geçici rahatlama sağlasa da gerçekliği kabul edip onunla birlikte yaşamak, gerçeklik altında ezilmek yerine gerçeklik üzerinde egemenlik kurarak yaşamak gerekir.

Mazeretlere sığınmayın, mazeret aramayın. Düşünce ve eylemlerinizin sorumluluğunu almak erdemliliktir. Olduğunuz gibi görünün göründüğünüz gibi olun. Karşılıksız sevin, ihtiyacı olanlara yardım etmenin getirdiği doyum ve mutluluğu tadın. Senin sevdiğin seni sevmek mecburiyetinde değildir.

Çevrenizdeki insanlar mükemmel değildir. Çevrenizdekileri olduğu gibi, hataları ve sevaplarıyla kabul edin, siz de mükemmel olma ihtiyacını bir kenara bırakın. İnsan olarak olumsuz alışkanlıklarınızı elbette değiştirmeye çalışın ama bunlara nefretle değil sevgiyle bakın.

Güzelliği büyük, pahalı, lüks eşyalarda aramayın. Güzellik her yerde, doğanın içindedir. Siz de doğanın bir parçasısınız. Kendinize ve doğaya sevgiyle bakarsanız her zaman size mutluluk ve enerji verecek, sizi neşelendirecek, iyileştirecek şeyler bulabilirsiniz.

Başkalarından gelen eleştirilerde art niyet aramayın. Yapıcı ve sağlıklı eleştirileri dikkate almanız ve yararlanmanız sizi ileriye götürür ve ufkunuzu açar.

Günde en az bir kez, kısa bir sürede olsa sessizce kendinizi yüreğinizin sesini dinleyin. Bu rahatlamanızı, iç huzuru bulmanızı sağlayacak, içinizdeki bilgeliği kişiliği görmenizi kolaylaştıracak, sizi rahatlatacaktır.

Yaşadığınız anın değerini bilin. İyisiyle kötüsüyle kabullenin. Bugün yaşanan kötü şeyler gelecekteki iyi şeylerin kilit noktası olabilir. Yaşamın ve deneyimlerimizin her rengini görmek, onları her şartta sevmek ve hayata bir kez geldiğimizi unutmamak bizi her zaman olumluya götürecektir. Yaşananlar gerçektir yaşanmayanlar insanın hayalidir.

Çoğu kez zamanın yokluğunu, zamanın yetmediğini düşünür, dert yanarsınız. Aslında hayat her şeyi tam zamanında ve tam olması gereken yerde vermektedir. Buna inanmanız olgun sabrı ve bütünleşmeyi gerçekleştirdiğinizi gösterir. Sabırsız davranmanız süreci hızlandırmakta daha çok zaman kaybetmenize yol açmaktadır. Sabrın sonu selamettir. Sabreden derviş muradına ermiş.

Yaşadığınız toplumda kimseye tepeden bakıp, kendinizin daha değerli, daha üstün olduğunuzu düşünmeyin. Senden daha iyiyim, maskesinin altında aslında insanın kendinden nefret etme ve aşağılık duyguları vardır. Kimse arkadan konuşulmasından hoşlanmaz. Dedikodudan uzak durmak ve duygularınızı doğrudan ifade etmek ilişkilerinizi rahatlatacaktır.

Kendinize ve yeteneklerinize güvenin, sürekli kendinizi koruyarak ya da savunarak yaşamaktan vazgeçin. Olanaksız fikrini kafanızdan silin, yapabileceklerinizin maksimumunu yapmaya çalışın. Yapma isteğiniz kaybolmadıkça hiçbir şey imkansız değildir.

Gücünüzü bilin, gücünüzü elinize alın. Yaşamı iyileştirmeye yönelik zihin gücü herkeste vardır. Birçok insan bu gücü kendisine kızdığından ya da kader kurbanı olarak gördüğünden dolayı kullanamaz. Zihin gücünü ele alıp, bilinçli şekilde kullanan, bu gücü inkar etmeyen herkes hayatını değiştirme fırsatı yakalar.

İnsan olarak vazgeçilmez olduğunuzu sandığınız nokta dibe vurmaya en yakın olduğunuz durumdur. Her alanda sizden iyiler olabileceğini unutmayın. Gelişim ve değişim süreğendir. Kendinizi geliştirirken başkalarının gelişimine destek olmak, onların önünü açmak bilgeliktir. Olumlu düşünüp, olumlu konuşun.

Öğrenmenin sonu ve yaşı yoktur. Gelişime ve öğrenmeye açık ve istekli olmanız başarılı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Bin bilsen de bir bilene danışılmalı.

ERDOĞAN SEZER

Mission News Theme by Compete Themes.