İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NE İLK NE DE SON SEVGİ ARSLAN YAZDI.

NE İLK NE DE SON

Geçen hafta Tokat Almus Devlet Hastanesin de görevli bir doktorun hasta yakını ile paylaştığı ve ihbar neticesinde ortaya çıkan skandal Alevi köylerinin işaretlendiği harita. Yine bu olay sonrasın da Yalova da Alevi yurttaşların yaşadığı evlerin  işaretlenmesi.

Alevi meselesinin bugününü anlamak için tarihte yer alan geçmişte Anadolu toprakların da yaşanılan şiddet, katliam ve ötekileştirme ile süre gelen haksızlıklara, acılara, yaşanmışlıklara bakmak gerek.

Asırlardır yüzleşilemeyen tarihte Alevilere seçenek bırakılmadı.

Aleviler tarih boyunca bu topraklarda toplum içinde inançları kendi kültür ve değerleri ile barış için de yaşamaya devam ettiler.

Sessiz ve sinsice devam eden Alevi düşmanlığı bu gün Tokat ve Yalova da bir kez daha yine gün yüzüne çıkmıştır. Bu gün yine tekerrür eden bu çıkış yüzleşilemeyen bir tarihin sonucudur.

Kerbela’dan Yavuz Sultan Selim dönemine, Dersim katliamından, Sivas, Maraş, Çorum olaylarına Alevi yurttaşların katledilmesi ve zorunlu göçlerle sorun bitmemiş sistematik olarak büyük şehirler de sosyal, siyasal ve kamusal alanlarda devam etmiştir.

Almus Devlet hastanesin de görevli doktorun paylaşımı ile ortaya çıkan skandal Sağlık bakanlığı haritası doktora mal edilerek münferit bir olaymış gibi yansıtılması asıl sorunun gözlerden kaçırılması sağlık bakanlığının hala konu ile ilgili bir açıklama yapmaması bizleri daha da üzmektedir.

Yalova Bağlarbaşın da Alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesi  bu günün sorunu ve nefreti değil. Adıyaman’dan Malatya’ya Ankara, İzmir, İstanbul ve son olarak Bursa da yaşanan fişleme ve Alevi evlerinin işaretlenmesi yetkililerin kayıtsız ve duyarsız oluşu endişe vericidir.

Tokat ve Yalova da yaşanan olaylar Alevi yurttaşlarımızı ve yüzyıllardır inanç gözetmeksizin aynı topraklar da barış içinde yaşayan bölge insanını üzmüştür. Her zamankinden daha fazla birlik ve hoşgörüye ihtiyaç duyduğumuz bu Salgın dönemin de toplum barışı sağlamakla yükümlü Hükümet yetkilileri yaşanan bu olaylara bir açıklık getirmeleri ve umuyorum ki  sorumluların ortaya çıkarılması ve gerekli cezaları almaları hususunda gereğini yapmalarını umut ediyoruz.

Sevgi ARSLAN

 

Mission News Theme by Compete Themes.