İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Posta oturan Hubyarlı Elif Ana  – Erdoğan Sezer Dede Yazdı.

Posta oturan Hubyarlı Elif Ana

Hubyar ocağında Bekülü mezrasında Hubyar evlatlarında Zülfikar oğullarından şeydikahya torunlarından Halil dervişin kızı 1930 yıllarda dünyaya gelmiştir.
Çocukluk yaşlarında 5 kilometre uzaklıkta ibadet yapabilmek için yaya yürüyerek Hubyar tekkesine gelerek ibadet ve Cemlere katılıp hizmetler alıp hizmetleri yürütmüşlerdir,
Elif ana ve ailesi aile boyu Cemlerde hizmet almışlardır. Ağbisi zakirlik ve babası dedelik görevini cemlerimizde yürütmüştür. Yaşamlarını talip köylerini tek tek dolaşarak ibadet hizmetleri yürüterek devam ettirmiş sürdürmüşlerdir.
Elif Ana büyüyüp gelinlik çağına geldiğinde yöresel ve toplumsal sorumluluğu gereği aynı Dede ocağından hubyarlı olan ve Hubyar ocağında taliplerinin içine Sivas Hafik ilçesine bağlı uzamış köyüne göçen löker oğullarından Yakupoğlu Veli ile evlenir ve gurbetin yolunu tutar ve taliplerinin içinde yaşamaya başlar
ve çiftçilikle yaşamını sürdürmeye ve taliplerine hizmet etmeye çalışır. Bu evliliğinden 2 oğlu ve bir kız çocuğu dünyaya gelir,
Elif ananın Eşi 50 Li yaşlarında hakkın rahmetine kavuşur, eşi hakkın rahmetine yürüdükten sonra beyi ilehizmet ettikleri talipleri Elif ananın hizmetine devam etmesini ısrar eder ve devamlı hizmete davet ederler.
ve Elif ana gönül kalsın yol kalmasın der ve Veli dedenin bırak tığı yerden hakka hizmet halka hizmet der ve taliplerinin hizmetlerini yapmaya devam eder. Elif Ana posta oturarak yolun gereği olan yol herşeyden uludur diyerek senede bir kurban takibin borcu diyerek nefsini hakk yoluna kurban ederek yıllık Görgüden geçerek görğü ve sorgu ikrar Cemleri yürütmektedir.
Kendi yöresindeki taliplerinin hizmetini sürdürdüğünde çevre köylerden ve tanıyan Alevi köyleri Elif anayı hizmet etmeye Cemlere ve kurbanlara davet ederler ve Elif ana toplumsal sorumluluğu gereği Eşinden sonra yol yürütmeye devam eder ve çocuklarınıza bu yolda yol Erkan’ı yürütmeye yetiştirir.
           Erdoğan SEZER.
Mission News Theme by Compete Themes.